Dag 1: Hemorterna - Oslo
Natt/tidig morgon avresa från Östersund via Ljusdal till Mora, där vi stannar för lunch på egen hand. Vi åker sedan Vasaloppsvägen upp till Sälen och via Hamar kommer vi till Oslo under eftermiddagen. Det är ju den 17 maj så vi hoppas givetvis på att få se en glimt av Norges natinaldagsfirande innan vi kliver ombord på Stena Lines fartyg mot Fredrikshamn som avgår kl. 19.30. Inkvartering i 2-bäddshytter, gemensam middagsbuffé inklusive dryck.
Dag 2: Skagen
Frukost ombord innan ankomst Fredrikshamn kl. 07.30. Bussen går snarast efter ankomst direkt upp till Skagen. Norr om Skagen ligger Danmarks nordligaste udde, Grenen, där Kattegatt möter Skagerrak. Udden utgörs av sanddyner. Här finns också Skagens fyr. Vi börjar med en tur med den berömda Sandormen ut till Grenen, där vi tydligt ser hur de två haven möts. Därefter gör vi ett besök på det kända Skagenmuseet för att se de berömda Skagenmålarnas verk. Från museet är det bara en kort promenad ner till hamnen och centrum för shopping och lunch på egen hand.
Innan vi under eftermiddagen åker tillbaka till Fredrikshamn passar vi på att göra ett besök vid ”Den tilsandede kirke” (Sankt Laurentii kyrka), som uppfördes i slutet av 1300-talet. Den stängdes 1795 på grund av det stora problemet med nedsandning. Idag återstår endast kyrktornet. Vi stannar också till vid ”Råbjerg mile”, en gigantisk vandrande sanddyn som tar upp en tredjedel av Nordjyllands hals i bredd.
Om tiden medger kan de som önskar göra ett besök i centrala Fredrikshamn. Här kan man promenera och shoppa längs den långa gågatan, kantad av butiker, eller kanske göra ett besök på ett riktigt danskt stekhus. Färjan mot Oslo avgår kl. 18.30 och vi avnjuter ännu en kväll ombord med en god middag.
Dag 3: Oslo – Hemorterna
Frukost ombord innan ankomst Oslo kl. 07.30. Vi gör en kort rundtur i Oslo, där vi bl.a. får se det berömda Operahuset, Akershus fästning, Wigelandsparken och Holmenkollen. Därefter kör vi hem mot Sverige och våra avstigningsorter via Kongsvinger, Torsby, Malung. Lunch på egen hand i Torsby. Middagspaus i Bollnäs på egen hand.
Reseledare: Ingemar Lennberg